Desatero začínající švadlenky

Desatero začínající švadlenky

Bod 1

Pořiďte si kvalitní šicí stroj. Nejdražší neznamená nejlepší. Mnohým švadlenkám se dodnes nejlépe šije na starém mechanickém šlapacím stroji. Při výběru stroje se poraďte s někým z okolí, třeba i ve facebookové skupině; každý má s odlišnými značkami jinou zkušenost. Pozor také na stroje, u nichž je  možné používat jen původní příslušenství.

Bod 2

Šicí stroj dobře namažte. Většina strojů má ve výbavě mazací olej, kterým můžete rovnou dobře promazat mechanickou část pod podavačem. Nebojte se ji rozebrat, ať se se strojem seznámíte. Bude se vám to hodit během údržby.

Bod 3

Šicí stroj pravidelně čistěte. Můžete vyjmout část pod podavačem, kde se hromadí jemný prach z látek a nití. Můžete tak zabránit některým nehodám: zlomení jehly trhání nitě nebo přeskakování jehly, které vede k nerovnostem ve švu.

Bod 4

Stroj dobře nastavte/seřiďte. Ideálně podle návodu konkrétní značky nastavte ideální hodnotu napětí nitě. Tato hodnota se liší podle materiálu, který používáte. Průměrná hodnota nastavená ve výrobě je na čísle 4. Pokud je během šití horní nit příliš utažená nebo se trhá, otočte kolečkem na nižší číslo. Dolní nit bohužel nemá číselný ukazatel a musí se nastavovat orientačně. Příliš napnutá nit může způsobit i zlomení jehly.

Bod 5

Použijte správnou jehlu a dobře ji upevněte. Jehla musí v držáku sedět pevně, aby vás během šití nezranila. Jehlu si zvolte podle materiálu.

Bod 6

Dejte si pozor, abyste správně navlékli nit. Většinou během navlékání jde nit cestou k jehle od shora dolů dvakrát (nit je navlečená do písmene N). 

Bod 7

Pořiďte si dostatečné množství cívek a namotejte několik cívek v každé barvě nitě, kterou používáte. Je nepříjemné během šití narazit na konec spodní nitě a muset vyvlékat stroj. Alternativně můžete v takovém případě sundat a odložit navlečenou špulku a nasadit novou v téže barvě, kterou nacívkujete. Pak nemusíte řešit složité znovunavlékání jehly. 

Bod 8

Zásobte se důležitými pomůckami dle techniky, kterou budete používat. Seznamte se s vybavením šicího stroje. Většina šicích strojů má v základní výbavě štěteček a mazadlo, párátko, patku na šití knoflíkových dírek, náhradní žárovku, jehly, případně i “alternativní” patky. Na boční straně mají některé stroje připevněnou malou žiletku na rychlé odřezávání nití.

Bod 9

Nezapomínejte na vybavení určené k samotné přípravě látky: kvalitní krejčovské nůžky, galantérská křída, špendlíky a žehlička (s ní můžete zažehlovat okraje).

Bod 10

Nejdůležitější rada zní: hlavně se nevzdávejte. Žádný učený z nebe nespadl a i z vás může být za krátkou dobu nejžádanější krejčí široko daleko. Stačí věřit sám sobě a v probuzení vlastní píle.