Zastřižené rohy sešijte

Jak ušít zatemňovací závěsy? Postupný návod v bodech

Vyhněte se výhni zvenčí díky kvalitním zatemňovacím závěsům. Poradíme vám, jak na to.

Co je to zatemňovací látka?

Zatemňovací látky se prodávají v poměrně velké šíři (od 140 do 280 cm). Tomu je potřeba se přizpůsobit. Každé okno je jinak dlouhé a široké, u širších oken není problém využít plnou šíři metráže; to znamená, že je možné zkrátka výšku okna i s přesahem vynásobit dvěma a poté koupit odpovídající množství látky. U čtvercových nebo užších vysokých oken můžete látku dělit podélně, pak vám vzniknou dva díly úzké látky. Nezapomínejte vždy na řasení.

Jak pracovat se zatemňovací látkou

Při práci s látkou větší šíře je nutné myslet na to, že budete potřebovat skutečně hodně prostoru na práci s látkou. Patrně pokryjete celou podlahovou plochu bytu. Jelikož je látka pevná a nepoddajná a během stříhání i zaměřování lemů je potřeba mít ji skutečně nataženou, najděte si místnost, kde je možné látku o rozměrech 4 × 3 metry roztáhnout. V suchých dnech se nebojte stříhat látku například na zahradě nebo dvoře.

Navzdory pevnosti a vysoké gramáži látky se s blackout látkou dobře pracuje na stroji. Nicméně dávejte pozor při zažehlování okrajů. Vysoké teploty by mohly látku poškodit. Raději skládejte lemy jen za použití špendlíků.

Jak vypočítat odpovídající množství látky?

Změřte okna ve výšce i šířce. Vyměřte také přesahy pod oknem, jaké jsou potřeba. Myslete také na délku prostoru mezi oknem a garnýží. Přičtěte asi 10 cm na požadované lemy a případně další centimetry na případné nášivky (pokud chcete ušít oka).

My jsme vyrobili závěsy na okno 150 × 155 cm. Využili jsme 5 metrů zatemňovací látky, kterou jsme ustřihli kolmo. Patrně by ale stačilo méně látky. Vše závisí na prostoru pod oknem a okolo něj. Počítali jsme tak s tím, že látka je dostatečně široká (280 cm), což vystačí i na řasení a pokrytí prostoru okolo okna tak, aby do místnosti skutečně neproniklo žádné světlo.

Materiál potřebný pro ušití zatemňovacích závěsů

  • cca 2 metry zatemňovací blackout látky,
  • šicí stroj, nůžky, žehlička, nitě, špendlíky.

Postup šití povlečení:

  1. Rozdělte látku na dva stejné díly podle rozměrů vašich oken. V šířce jednoho dílu se nebojte přidat, výška jednoho dílu by měla alespoň o 50 cm přesahovat výšku okna (ideálně více).
  1. Zastříhněte rohy látek (můžete i více, než zobrazuje fotografie), a to podle toho, jak široké se chystáte šít lemy.
Zastříhněte rohy látek
Zastříhněte rohy látek
  1. Zastřižené rohy přeložte na polovinu a přibližně do poloviny sešijte po rubu zubatým stehem.
Zastřižené rohy sešijte
Zastřižené rohy sešijte
  1. Založte lemy dovnitř, nadvakrát. Sešpendlete dohromady.Střižené rohy by se měly setkávat. V místě horního a dolního kraje můžete pro pohodlnější věšení závěsů udělat silnější okraje, přibližně 10 cm široké. Obšijte založené lemy po celé délce, kolem dokola. 
Založte lemy dovnitř
Založte lemy dovnitř
  1. Střižené rohy spojte, a to zubatým “cikcak” stehem na nejmenší velikost (0,5 – 1), případně overlockem.
Střižené rohy spojte
Střižené rohy spojte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *