Jak ušít povlečení

Jak ušít povlečení? Zvládnete to také

Nemusíte být závislí na sériové výrobě. Vylaďte si ložnici podle svého gusta.

Materiál potřebný pro ušití povlečení

  • látka dle vašeho výběru (bavlna, satén nebo flanel)
  • žehlička
  • knoflíčky nebo zip
  • pokud používáte knoflíčky, pořiďte si patku na šití knoflíkových dírek

Postup šití povlečení:

1. Nejdříve si před koupením látky změřte lůžkoviny, které budete povlékat. Změřte si šířku i délku deky i polštáře.Šířka metráže bývá většinou jednotná, délku samozřejmě vynásobte dvěma. K délce látky na přikrývku přičtěte asi 15 cm na švy. V šířce byste měli počítat navíc asi se 4 cm. 

Krok 1
Krok 1

2. Látku v délce dvojnásobku požadované délky kusu ložního prádla s patnácti centimetry navíc nejdříve olemujte. Rovně střižené okraje přeložte nadvakrát. Mezi jednotlivými přeloženími okraje skladu přežehlete žehličkou a upevněte špendlíky. Vyzkoušejte si přeložením látky napůl, že jsou švy rovné a že přeložená látka má ze všech stran stejnou délku. 

Krok 2
Krok 2

3. Přemýšlejte také nad tím, jak budete povlečení zapínat. Na okraje můžete našít zip. Pokud budete zapínat povlečení knoflíčky, můžete kraje zahnout podobně jako krajní švy. Záhyb udělejte trochu širší, ať nemusíte při prošívání knoflíkových dírek prošívat širokou vrstvu látky.

Krok 3
Krok 3

4. Všechny našpendlené přehyby postupně sešijte na šicím stroji. Zpravidla je jednodušší napřed olemovat okraje u míst, kde se bude povlečení zapínat a po té až zašít švy.

Krok 4
Krok 4

5. Otočte povlak lícem ven a povlak máte hotový. Nyní můžete vyrobit knoflíkové dírky a našít knoflíky.

Krok 5
Krok 5

Fikaný TIP na hezčí švy: na začátku neobracejte látku naruby, ale sešijte kraje po líci. Pak ji obraťte naruby a vzniklý šev prošijte ještě z této strany. Vznikne šev, který bude esteticky přívětivější a jeho údržba bude snažší.

Fikaný tip na závěr
Fikaný tip na závěr

Video: jak našít zip

Video: jak ušít knoflíkovou dírku

Šití povlečení svépomocí
Šití povlečení svépomocí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *