Jak ušít prostěradlo s gumou

Jak ušít prostěradlo s gumou? Zvládnete to také!

Slaďte si ložnici do barev a vzorů, jaké se vám líbí nejvíce. Díky svým šikovným ručičkám a našemu návodu nebudete muset opomíjet ani ložní prostěradlo. Stačí koupit si látku dle vašeho vkusu, která bude ladit s ostatním bytovým textilem a nábytkem v ložnici. Jste připraveni? Jdeme na to!

Jak ušít prostěradlo? Jde o poměrně jednoduchou záležitost. Potřebujete v podstatě pouze nůžky, látku, která se vám líbí a šicí stroj. Neopomenutelným příslušenstvím je však metr, protože každá matrace má trochu jiné parametry a těmi se musíme během šití řídit.

Pro správné rozměry změřte matraci

Nejdřív budeme potřebovat změřit matraci. Pro příklad počítejme s rozměry standardního jednolůžka. Prostěradlo pro běžné jednolůžko má rozměry 90 × 200 cm. 

Proměnlivá bývá často výška matrace. V našem příkladu můžeme počítat s průměrnou výškou matrace 20 cm. Správná výška matrace je pro určení vhodného rozměru prostěradla zásadní. Je také nutné přičíst 6 cm na založení záhybů a tunelu pro vložení gumy. Podívejte se na tento obrázek:

Jak ušít prostěradlo s gumou
Jak ušít prostěradlo s gumou?

V našem příkladu, kdy má matrace výšku 20 cm a rozměry 90 × 200 cm, by střih podle tohoto obrázku měl následující rozměry:

 • délka prostěradla: 200 + (2 × 20) + 12 = 252 cm
 • šířka prostěradla: 90 + (2 × 20) + 12 = 142 cm

V tomto případě je vhodné volit metráž, kterou lze objednat v šíři 150 cm, jelikož pak nebude nutné okraje matrace našívat zvlášť a napínací prostěradlo je tak možné ušít z jednoho kusu látky. 

Pokud se vám nechce řešit nějaký ten centimetr šíře navíc, není problém ušít prostěradlo v takové šíři, v jaké jste si koupili látku. Pak je ale nutné si vzorec přepočítat tak, aby všechny přesahy měřily stejně. Látka se vám bude lépe lemovat a lépe se do okrajů bude vsazovat guma. Takto ušité prostěradlo bude také lépe držet na matraci a schová ji celou.

Jaké existují druhy prostěradel

Existují dva základní druhy prostěradel:

 • plachta: plachtu si můžete ušít tak, že zkrátka pořídíte látku v rozměrech, které jsme si změřili ve vzorci výše a našijete na ni lemy. Takový druh prostěradla je vhodný na matraci, která sedí pevně v rámu a nepohybuje se s ní. Prostěradlo se během povlékání složí úhledně pod matraci;
 • natahovací prostěradlo: toto prostěradlo si budeme šít v následujícím návodu. Prostěradlo je na okrajích opatřeno gumou, která se přetáhne přes matraci a drží prostěradlo na místě.

Materiál potřebný k ušití natahovacího prostěradla

 • Nejlépe bavlněná látka v rozměrech dle výpočtu výše. Na jednolůžkovou matraci budete potřebovat přibližně 2,5 metru látky o šíři alespoň 150 cm.
 • Širší kalhotová guma, alternativně teplákový provázek.

Další potřeby

 • šicí stroj
 • nůžky
 • špendlíky
 • žehlička
 • měkká tužka nebo krejčovská křída
 • krejčovský metr

Návod jak ušít napínací prostěradlo:

 1. Na látku si podle krejčovského metru načrtněte odpovídající šíře a délky podle nákresu výše a podle vlastního výpočtu dle výše vaší matrace.
 2. Z rohů vystříhněte čtverce přebývající látky.
 3. Strany, z nichž jste si vystříhli čtverce, založte látku dovnitř a sešijte. Sešité části pak začistěte entlovacím střihem. Pokud máte overlock, začistěte je overlockem. Vznikne vám prostěradlo o rozměrech matrace.
 4. Zkontrolujte, jestli jsou všechny sešité strany stejně dlouhé, při velkých rozdílech je zastřihněte.
 5. Založte lemy okraje prostěradla. Pomoci si můžete žehličkou.
  Lemy založte dovnitř, a to nadvakrát. Přichyťte si je špendlíky a žehličkou je zpevněte, aby vám při zašívání držely. Po celém obvodu takto založené lemy přešijte strojem (jednoduchý steh) a odstraňte špendlíky.
 6. Nakonec vytvořte tunýlek pro gumu. Založte lem ještě jednou dovnitř a přišijte vzniklý tunel po obvodu;  do vzniklé mezery by se měla pohodlně vejít guma.
 7. Po vložení gumy a jejím zavázání  je prostěradlo hotovo. Nezapomeňte, že guma musí být o něco kratší, než je obvod matrace, jinak pozbývá smyslu.

Vaše prostěradlo je hotové. Nezapomeňte! Nová látka se může smrsknout praním na vyšší teploty. Kupte raději více látky, než kolik potřebujete na šití. Látku před šitím vyperte. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy po ušití prostěradla zjistíte, že se záhadně zmenšilo. Pak byste museli začít znovu a lépe.

Bavlněné plátno
Bavlněné plátno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *