Jak ušít mantinel do postýlky

Jak ušít mantinel do postýlky – Jak na to?

Máte pocit, že je postýlka vašeho miminka nedostatečně zabezpečená před průvanem, hlukem či přímým slunečním světlem? Ruší jej během spánku domácí zvířata nebo starší sourozenci? Vybavte postýlku mantinelem z veselé malované bavlny se zvířátky, dopravními prostředky, květinkami nebo dalšími oblíbenými dětskými motivy.

Z čeho ušít mantinel do postýlky

Věnujme, prosím, pozornost materiálům, které využíváme. K výrobě doplňků pro děti můžete využívat speciální látku s certifikátem OekoTex 100, který zaručuje zdravotní nezávadnost pro děti do tří let. K výrobě těchto látek byly použity netoxické materiály, včetně barev. 

Materiál potřebný pro ušití mantinelu do postýlky:

Další potřeby:

 • šicí stroj
 • nitě v barvě bavlněné látky
 • špendlíky
 • krejčovský metr
 • krejčovská křída

Jak vyrobit mantinel do postýlky? Postup:

 1. Nejprve si změřte postýlku a odhadněte, jak dlouhý mantinel chcete (kam až má v postýlce dosahovat). Podle toho se rozhodněte.
  Doporučení pro postýlku standardních rozměrů 120 × 60 cm: dva pruhy látky o rozměrech 244 × 34 cm.

Zde záleží na tom, jakou funkci má mantinel mít. Oblíbený je mantinel do postýlky 360cm (součet všech stran  obdélníku), tedy takový, který kryje všechny strany postýlky. Takové mantinely jsou vhodné pro postýlky, kde dítě spává. Pokud šijete mantinel do postýlky, kde si dítě nejčastěji hraje a chcete krýt jen hlavičku, můžete ušít mantinel kratší.

 1. Připravíme si vatelín o velikosti cca 4 cm menší, než je látka. (2 cm z každé strany). V případě našeho příkladu by šlo tedy o 240 × 30 cm. 

TIP! Namísto dvou stejných pruhů látky můžete zkusit menší obměnu. Ušijte mantinel do postýlky minky. Použijete tedy jeden pruh látky bavlněné a jeden pruh vystřižený z minky plyše. Takové mantinely mají schopnost větší tepelné izolace a jsou měkké.

 1. Látku sešpendlete lícem k sobě. Ze tří stran ji obšijte po okraji (máte prostor asi 2 cm od každého kraje).
 2. Obraťte vzniklý útvar lícem ven a nacpěte dovnitř vatelín. Dávejte si opravdu pozor na to, aby byl vatelín dobře rozmístěný po celé ploše. Okraje čtvrté strany založte a zašijte. Mantinel se tím zpevní.
 3. Je možné taky strojově přešít mantinel na několika místech svisle, aby se rozdělil na několik částí. Mantinel tak bude možné snadno ohýbat v rozích postýlky.
 4. Nakonec přišijte na okraje  mantinelu stuhy nebo tkaloun pro přivazování mantinelu k postýlce. Sami poznáte, kde jsou potřeba právě ve vašem typu postýlky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *