Jak ušít povlak na podsedák

Jak ušít povlak na podsedák? Jednoduchý DIY návod

Podsedákem s vámi vybranou látkou si můžete zkrášlit nejenom židle nebo lavičku. Podsedák může sloužit jako sezení pro pejska nebo spontánní návštěvy, které rády sedí na koberci nebo na zemi u krbu.

Materiál potřebný pro ušití podsedáku

Další potřeby:

  • šicí stroj
  • nit
  • nůžky
  • žehlička
  • zavírací špendlík
  • špendlíky
  • jehla na ruční šití
  • tužka
  • páradlo

Jak ušít podsedák? Postup:

1. Vystřihněte dva obdélníky látky. Změřte si rozměry vaší molitanové vložky, přičtěte šířku molitanové vložky, přičtěte také asi 5 cm na švy z každé strany, ze strany, kudy se bude vkládat vložka, přičtěte dalších 10 cm.

1. Měření
1. Měření

2. Přiložte látky po rubu k sobě (potištěný líc ven). 

3. Jednu delší stranu, sešijte dohromady blízko okraji, vznikne útvar připomínající vytržený dvojlist ze sešitu.

3. krok: Šití lemu po líci
3. krok: Šití lemu po líci

4. Rozevřete jej, otočte naruby a stejnou stranu přešijte ještě po rubu (s větším odstupem, asi 1 cm od okraje). Vznikne skrytý lem.

4. krok: Přešití po rubu
4. krok: Přešití po rubu

5. Pak můžete vyrobit zesílený lem u okraje povlaku, kde budete zašívat knoflík. Za pomoci žehličky a špendlíků postupně založte okraj nadvakrát. Jednou jen mírně (asi 1 cm od okraje), zažehlíte, zašpendlíte. Druhý překlad můžete protáhnout, až na 3 cm.

5. krok: Zesílený lem u okraje
5. krok: Zesílený lem u okraje

6. Poté co bude široký lem hotov, znovu látky přeložte rubem k sobě a lícem ven. Stejně jako první postranní lem zašijte i druhý postranní lem a dno povlaku (budete mít tedy zašity tři strany.

7. Povlak je v podstatě hotový. Nyní vám chybí jen zašít knoflíčky. Podle velikosti a počtu knoflíčků zašijte libovolný počet tak, aby povlak nevypadával. Přišijte knoflíčky.

7. krok: Podsedák s knoflíkem
7. krok: Podsedák s knoflíkem

8. Na jedné straně širokého lemu máte knoflíčky, na druhé nic. Sem zakreslete délky knoflíčků na protější straně. Pak vyhotovte knoflíkové dírky, a to na šicím stroji, patkou na knoflíkové dírky. K jejich dokončení si pak pomůžete páradlem.

9. Do povlaku vložte molitan. Podsedák je hotov.

Z podsedáku bude mít radost i váš pejsek
Z podsedáku bude mít radost i váš pejsek

TIP! Nejprve můžete povlak nanečisto sešpendlit, abyste si přeměřili, jak se daný rozměr hodí na váš molitan nebo polštář. Případně lze povolit nebo utáhnout některým směrem švy, aby lépe padnul. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *